Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának feladata a megyei régészeti-, néprajzi-, történeti- és művészeti értékeinek feltárása, gyűjtése, megóvása, tudományos feldolgozása, közzététele, bemutatása a nagyközönség számára. A múzeumi könyvtárak gyűjtőkörét a múzeumi szakmai feladatok, igények határozzák meg. Ennek megfelelően az állományok összetétele régészeti, történeti, néprajzi, művészettörténeti jellegű.

A könyvtár fejlesztési projektben a PMMI múzeumi könyvtári gyűjteményei vesznek részt, melyek az alábbi településeken találhatók: Szentendre, Vác, Cegléd, Zebegény, Aszód, Tápiószele, Ráckeve, Szob és Nagykőrös, közülük a program megvalósításához 3 fókuszkönyvtárt alakítottunk ki: Szentendre, Cegléd, Vác. A projektben részt vevő könyvtárak eddig nem kapcsolódtak az Országos Könyvtári Rendszerekhez.